fbpx

Jozef Kollár

Jozef Kollár učí na druhom stupni základnej školy biológiu a anglický jazyk. Prostredníctvom týchto predmetov sa však snaží zo žiakov vychovávať aj tolerantné a otvorené bytosti. 

„Podarilo sa mi zohnať peniaze na pravidelné hodiny (raz týždenne) s native speakerom Ten pochádza z Peru, no od 15-tich žil v New Jersey a presťahoval sa na Slovensko. Bolo perfektné vidieť, že aj keď sa od nás odlišuje, žiaci vôbec neriešili jeho farbu, či kultúru. To, že mal prísť, bola pre nich ohromná motivácia, reálne počuli angličtinu z krajiny, kde sa plynule rozpráva anglicky. Snažím sa ukázať žiakom iných ľudí, kultúru, veci mimo triedy a nielen teoreticky o tom rozprávať,“ vraví. Spomína tiež na projekt s Kosovom, kde sa s tamojšími žiakmi online spojili, pripravili prezentácie, ukázali navzájom typické jedlo či kroje. „Nadviazali sme tiež kamarátstva so školou v Španielsku, kde sme našli svojich penfriends. Minulý rok sme poslali listy do Ria de Janeiro,“ dodáva. Pri výučbe anglického jazyka denne využíva moderné technológie. Aplikácia WocaBee je bežnou súčasťou jeho hodín.

Pokiaľ ide o biológiu, aj tam využíva moderné technológie a tiež televíziu na vyučovaní. 

„Tešila ma spolupráca s EDU TV, kde som vypracoval za pomoci mojej metodičky pani Zorkocyovej scenár k piatackému učivu o lesnom spoločenstve. Na scenároch sme pracovali takmer tri mesiace, kde sme neustále upravovali, hľadali dostupné obrázky, nápady, ako žiakom lepšie priblížiť daný ekosystém. V blízkej dobe mám nahrať k tomu videá v ich štúdiu. Myslím si, že tento projekt je neskutočný hlavne vďaka tomu, že uľahčí prácu nielen učiteľom, ale najmä žiakom, ktorí počas 10 minút lepšie porozumejú problematike a ľahko si učivo aj trvalo osvoja,“ dodáva. Na hodinách využíva i projekt Fenomény sveta, kde žiaci priamo vidia kvalitné videá od BBC v anglickom jazyku, čo považuje za vynikajúcu možnosť medzipredmetového vyučovania. 

Jozef Kollár je mladý nadšený učiteľ, ktorý si uvedomuje potenciál sociálnych sietí vo vyučovacom procese, ale tiež v budovaní imidžu školstva. „Spravujem našu facebookovú stránku a zverejňujem takmer denne fotky na Instagrame. Snažím sa umožniť verejnosti nahliadnuť do každodenného života našej školy. Chcem ukázať, že ako škola máme čo ponúknuť a ponúkame aj niečo naviac, ako sa očakáva,“uzatvára.


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?