fbpx

Global Teacher Prize

Globálna učiteľská cena (Global Teacher Prize) predstavuje ocenenie v hodnote 1 000 000 $ pre jednu výnimočnú učiteľskú osobnosť z celého sveta s výrazným prínosom v oblasti vzdelávania za uplynulý rok.

Kto organizuje GTP?

Ocenenie udeľuje Nadácia Varkey pod záštitou jeho kráľovskej výsosti šejka Mohameda bin Rašída al-Maktúma, premiéra Spojených arabských emirátov a emira Dubaja.

Kto je za hodnotením?

Odborná komisia, ktorá vyberá zoznam TOP 50, TOP 10 a TOP 1. Pozostáva z verejne činných osôb, vedení škôl, akademickej obce, osobností z oblasti médií, podnikania, súkromného sektoru a vedy z celého sveta.

Ich spoločným cieľom je vyzdvihnúť dôležitosť práce v školstve, na čo im slúži komplexný zoznam hodnotiacich kritérií.

173

Počet krajín zapojených v Global Teacher Prize

50

Počet krajín s národnou cenou

5

Osobností získalo Global Teacher Prize

Kde sa odovzdávajú ceny?

Cena Global Teacher Prize sa päť rokov odovzdávala v marci v Dubaji. V roku 2020 sa organizačný tím medzinárodnej ceny rozhodol rozšíriť posolstvo konferencie do celého sveta a odovzdávať ceny vždy v inej členskej krajine. Najbližšie sa tak udeje v októbri 2020 v Londýne.

V roku 2019 boli vďaka CEEV Živica a Komenského inštitútu historicky po prvý raz na ocenenie nominované aj učiteľské osobnosti zo Slovenska – finálová skupina národného ocenenia Učiteľ Slovenska 2018.

Prečo Global Teacher Prize?

Global Teacher Prize, rovnako ako národné ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska, poukazuje na význam učitelského povolania a jeho vplyv nielen v školách, ale aj na širokú verejnosť.

Na spravodlivosť a transparentnosť hodnotenia dohliada PricewaterhouseCoopers.

nasledujúca stránka

Otázky a odpovede

Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?