fbpx

Jozef Zvolenský

Jozef Zvolenský učí na druhom stupni základnej školy matematiku a techniku. Je pedagógom viac ako 30 rokov a mnohé metódy vylepšil vďaka svojim skúsenostiam. Snaží sa byť empatickým učiteľom s nadhľadom, ktorý pristupuje k svojim zverencom individuálne. 

„Mám veľkú výhodu v tom, že sme malá dedinská škola. Mám čas venovať sa šikovným aj slabším. Vedia, že sa ma môžu vždy opýtať a ja im pomôžem. Aj slabší žiaci majú svoje ciele – zlepšiť sa v rámci svojich možností, naučiť sa niečo zaujímavé, mať radosť z nových vecí,“ vraví Jozef Zvolenský. 

Malá dedinská škola musela v ostatných dvoch školských rokoch riadne improvizovať. Tento pedagóg sa však nevzdal a snažil sa individuálny prístup praktizovať aj v čase pandémie. Počas dištančného vzdelávania sme učili skoro od začiatku online. Ak niektorí žiaci mali problém, tak sme si dali stretnutie navyše. Nerobí mi to problém. Veľmi mi pomohli moje videonahrávky z matematiky, alebo priamo videá z hodiny, na ktoré mali prístup len konkrétni žiaci. V príkladoch aj pri vysvetľovaní sa vždy snažím poukázať na využitie konkrétneho učiva v reálnom bežnom živote.“

Učiť matematiku tak, aby ju deti zvládli s radosťou, je pomerne dosť veľká výzva. Pre Jozefa Zvolenského je to aj príležitosť podať ju zábavnou formou. Vytvárame spoločne testy cez Kahoot, Quzizz, pracujeme s Mathigon-om a v geometrii s GeoGebrou. Okrem toho pravidelne vytváram videonahrávky z matematiky a publikujem ich na svojom youtube kanále s názvom Učím sa doma. Toto všetko som mohol zúročiť počas dištančného vzdelávania. Desiatky testov, cvičení a videonahrávok mi veľmi pomohli zaujať žiakov a pomôcť im pri preberaní učiva aj takouto formou. Na moje veľké prekvapenie začali tieto možnosti využívať aj pedagógovia, rodičia a deti z celého Slovenska, ba aj v zahraničí,“ teší sa Jozef Zvolenský.

Ako sme už mohli pochopiť, Jozef Zvolenský je ten typ pedagóga, ktorý nemá vyhradený pracovný čas. Robí aj doma, dávno po skončení školy. Pripravuje napríklad videonahrávky s novým učivom, ale venuje sa tiež mimoškolským aktivitám, ktoré pomáhajú vzdelávať dospelých.

„Moje voľnočasové aktivity sú rozmanité. Dlhé roky som zakladateľom a administrátorom FB skupiny História Skýcov. Zoskenoval som viac ako 2000 starých fotografii, koloroval ich a publikoval v našej skupine. Tretí rok po sebe sme spolu s priateľmi učiteľmi z rôznych škôl zo Slovenska zrealizovali v spolupráci s vydavateľstvom Martinus súťaž Knižná šifra, do ktorej sa zapojilo tento rok viac ako tisíc žiakov. V roku 2020 som tiež uspel s projektom Záhrada na zjedenie a vďaka zahraničnej finančnej podpore sme v našej škole vybudovali krásnu záhradu z vyvýšených záhonov,“ vyratúva.

Jozef Zvolenský je i zakladateľom a administrátorom FB skupiny GeoGebra v škole, kde realizuje webináre pre učiteľov matematiky o používaní tohto programu. Od roku 2020 spolupracuje tiež na tvorbe edukačného videomateriálu z matematiky pre centrálne úložisko digitálneho edukačného obsahu VIKI. V roku 2020 sa stal víťazom Ceny Dionýza Ilkoviča v mimoriadnej kategórii Online vzdelávanie.

Hlasovanie ceny verejnosti nájdete tu: https://domov.sme.sk/c/22873218/dedinsky-ucitel-ktory-svojimi-videonahravkami-matematiky-uci-aj-zahranicne-deti.html?ref=tab


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?