fbpx

Zuzana Paksi

Zuzana Paksi učí na prvom stupni základnej školy. Nie je to jej prvé pôsobisko, ale práve na základnej škole, kde učí teraz, konečne môže realizovať svoje sny. Až teraz totiž nemusí známkovať. Ústne hodnotenie je podľa nej oveľa ústretovejšie a hlavne – umožňuje osobitný prístup k žiakom.

„Známky boli super pre šikovných žiakov, no ale čo so žiakmi s poruchami učenia? Vždy mi bolo ľúto, že by mali dostať zlú známku, hoci som videla, že sa veľmi snažia. Našťastie som našla školu, kde známky deťom nemusím dávať a môžem ich v práci povzbudiť slovným hodnotením. Žiakov vediem k tomu, aby vedeli zhodnotiť svoju prácu, vedeli povedať, čo im ide a na čom ešte musia popracovať,“ vraví Zuzana Paksi. 

Táto mladá učiteľka považuje za najdôležitejšie dokázať deti správne motivovať. Učí ich hrou a v jej triede je to ako v rozprávkovom svete.

Prvákov som privítala v kráľovstve, kde nám drak ukradol písmená, no my sme ho nevyhnali z kráľovstva, ale naučili sme ho čítať a písať. Šaško Tomáško deťom nosil nielen úlohy od kráľovnej, no počas online vyučovania im cez monitor pričaroval aj polročné hodnotenie. Momentálne sme bádateľmi a chystáme sa preskúmať celú prírodu okolo nás. Inokedy sa zas žiaci stanú vedcami pracujúcimi v utajení vo vesmírnej agentúre, či námorníci, čo hľadajú poklad pirátov. Žiaci sa tešia, keď sa zmením na šaša, pirátku, či šialeného vedca a čakajú aké úlohy im prinesiem,“ vysvetľuje. 

Zuzana Paksi vzala pandemickú situáciu ako výzvu a príležitosť naučiť sa niečo nové. Najprv si sama napozerala veľa inšpiratívnych videí  ako učiť cez MS Teams a potom získané vedomosti odovzdávala aj ďalej.

„Rozbehla som vyučovanie cez túto platformu na škole a následne som sa prihlásila do programu Microsoftu a stala som sa MIE Expertom pre školský rok 2020/2021, aby som nielen ja mohla cez túto platformu učiť, ale aby som s tým pomohla aj kolegom. Pomáhala som kolegov vzdelávať a odovzdávala im všetky novinky zo stretnutí MIE Expertov. Tak isto som pomáhala so zvládnutím online vzdelávania aj mojim bývalým kolegyniam.“ 

Zuzana Paksi sa zapojila do projektu overovania učebnice Prvouky vydavateľstva AITEC. Prihlásila sa tiež na nahrávanie vyučovacích hodín cez ministerstvo školstva. V roku 2019 sa zúčastnila Konferencie R.A.U., kde bola nominovaná na Cenu R.A.U. s aktivitou Mapa k pokladu.


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?