fbpx

Poznáme TOP 30-ku finalistov ocenenia Učiteľ Slovenska 2021!

Mladí pedagógovia, ale aj s dlhoročnou praxou, z malých vidieckych škôl, z gymnázií aj zo špeciálnych vzdelávacích inštitúcií. Tohtoročná TOP 30-ka ocenenia Učiteľ Slovenska je naozaj pestrá a nachádzajú sa v nej učitelia a učiteľky z celého Slovenska. Najviac – až 23 percent – ich je z Trenčianskeho kraja. Nasleduje Bratislavský, odkiaľ je o 3 percentá menej finalistov, a na tretej priečke je Prešovský kraj so 17 percentami.
Poznáme TOP 30-ku finalistov ocenenia Učiteľ Slovenska 2021!

13.01.2022, Bratislava

Mladí pedagógovia, ale aj s dlhoročnou praxou, z malých vidieckych škôl, z gymnázií aj zo špeciálnych vzdelávacích inštitúcií.  Tohtoročná TOP 30-ka ocenenia Učiteľ Slovenska je naozaj pestrá a nachádzajú sa v nej učitelia a učiteľky z celého Slovenska. Najviac – až 23 percent – ich je z Trenčianskeho kraja. Nasleduje Bratislavský, odkiaľ je o 3 percentá menej finalistov, a na tretej priečke je Prešovský kraj so 17 percentami. Dve tretiny finalistov sú ženy, tretinu tvoria muži. Nájdu sa medzi nimi dokonca aj dvojice z rovnakej školy! 

„Odborná porota ocenila najmä ich inovatívnosť a osobitný prístup k jednotlivým žiakom v triede a podľa mňa to aj je jedna z najdôležitejších požiadaviek na kvalitného učiteľa. Je totiž jedno, či je z malej školy na dedine, alebo zo súkromnej či špeciálnej. Učiteľ významne ovplyvňuje svojich zverencov na celý život. To, ako k nim pristupuje, nielenže určuje ich vzťah k vzdelávaniu, ale tiež formuje ich osobnosti a postoje k spoločnosti,” vraví programová manažérka nášho programu Komenského inštitút Zuzana Labašová.

Vo finálovej TOP 30-ke sú učiteľky a učitelia, ktorí sa o ocenenie Učiteľ Slovenska uchádzali aj v predošlých ročníkoch, ale tiež úplní nováčikovia. Jedno majú spoločné – nie sú v žiadnom prípade priemerní. 

„Ak už učiteľ nie je výnimočný v pozitívnom zmysle, tak nech je radšej výnimočný v negatívnom zmysle, než aby bol učiteľom  priemerným. Výnimočný učiteľ v pozitívnom zmysle je pre žiaka veľmi často takou inšpiratívnou osobnosťou, že ho osobnostne trvalo ovplyvní. Výnimočne mizerný učiteľ je naopak natoľko odpudzujúcim, že žiak má živý obraz toho, akým by nikdy nechcel byť,“ vraví predsedníčka poroty, bývalá hlavná školská inšpektorka, Viera Kalmárová. Priemerný učiteľ podľa nej nevyvoláva žiadne emócie a osobnosť žiaka neformuje vôbec, naopak, vedie ho k pasivite.

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, realizovaná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl naprieč Slovenskom. Tento rok sú ambasádormi projektu vedec Pavol Čekan, moderátorka Adela Vinczeová, humorista Fero Joke, herečka Kristína Tormová a spisovateľ Daniel Hevier.

„Aktuálne postupne zverejňujeme profily všetkých TOP 30 finalistov na našej stránke ucitelslovenska.sk. V apríli vyhlásime TOP 10 a vtedy spustíme aj hlasovanie o Cenu verejnosti. Kto sa stane Učiteľom Slovenska 2021 a kto získa Cenu verejnosti sa dozvieme na slávnostnom galavečere v máji,“ uzatvára Zuzana Labašová.

Všetkých finalistov nájdete tu: https://ucitelskaosobnost.sk/finalisti-vitazi/finalisti/

Za možnosť realizovať ďalší ročník ocenenia a podporu našich aktivít ďakujeme Nadačnému fondu Telekom.


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?