fbpx

Prezidentka Zuzana Čaputová vzdala hold výnimočným pedagógom. Prijala na audiencii finalistov súťaže Učiteľ Slovenska.

Učiteľské povolanie je jedno z najušľachtilejších, najdôležitejších a najmenej docenených v našej spoločnosti. Aj preto sa Komenského inštitút CEEV Živica roky snaží zmeniť pohľad, akým sa pozeráme na učiteľov a vyzdvihovať tých, ktorí i napriek nie veľmi priaznivým podmienkam odovzdávajú svojim žiakom naozaj všetko. Každoročné ocenenie Učiteľ Slovenska dokazuje, že na Slovensku stále máme mnoho naozaj výnimočných pedagogičiek a pedagógov, ktorí učia inovatívne, s láskou a pristupujú k svojim zverencom individuálne. Prezidentka Zuzana Čaputová si takisto uvedomuje nenahraditeľnosť kvalitných pedagógov pre každú spoločnosť. Aj preto dnes prijala na audiencii 10 finalistov tohto ročníka Učiteľ Slovenska spolu s víťazkou vlaňajšieho ročníka Ivetou Barkovou.

„Kvalita vzdelávania závisí od jedného hlavného kľúčového faktora a to ste vy učitelia a učiteľky. To podstatné sa deje v priamej interakcii s deťmi v triedach. Odovzdávate im inšpiráciu, hodnotové posolstvá, vašu motiváciu, učíte ich novým zručnostiam a toto všetko je veľmi dôležité,” uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Na audiencii teda bola okrem vlaňajšej víťazky Ivety Barkovej aj tohtoročná laureátka Alexandra Hučeková, laureát ceny verejnosti Jozef Zvolenský a ďalších 8 finalistov: Marta Izsófová, Anna Jančová, Dávid Králik, Mária Niková, Katarína Striešová, Pavel Šípoš, Jana Šošovičková a Ľubica Tomková . 

Tak ako žiaci potrebujú inšpiráciu v podobe ľudského a chápavého učiteľa je aj pre nás výnimočným impulzom stretnutie s pani prezidentkou, ktorá reprezentuje vnímavosť, empatiu, pokoru a múdrosť, uviedli finalisti Učiteľ Slovenska 2021.  

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, realizovaná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl naprieč Slovenskom. 

„Keďže v Komenského inštitúte roky vzdelávame, sieťujeme a podporujeme aktívnych pedagógov, môžem povedať, že na Slovensku máme množstvo výnimočných, inšpiratívnych a zanietených učiteliek a učiteľov. Chceme, aby sa o nich dozvedela aj široká verejnosť a uvedomila si, že učiteľstvo  je jedno  z najdôležitejších poslaní ktoré priamo formuje a ovplyvňuje naše deti. Takéto gesto od pani prezidentky veľa znamená, sme vďační, že takto povzbudila kvalitných učiteľov a učiteľky a dáva nám to energiu do nového ročníka ocenenia, ktorý štartuje už 12. septembra 2022,” uzatvára programová manažérka Komenského inštitútu Zuzana Labašová.

Zároveň pri tejto príležitosti odovzdal Komenského inštitút priamo do rúk pani prezidentky výzvy, prosby a odporúčania mladých ľudí k zmene prístupu vo vzdelávaní. Pretože vzdelávanie by malo reflektovať potreby a požiadavky aktuálneho sveta a pripravovať mladých ľudí na život v 21. storočí. 


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?