V TOP 10 Učiteľa Slovenska sú 3 učitelia a 7 učiteliek

Tohtoročné ocenenie Učiteľ Slovenska sa blíži do finále, už poznáme aj TOP 10 výnimočných pedagógov a pedagogičiek. Tento raz sú medzi nimi 3 muži a 7 žien, pričom TOP 10-ka reprezentuje to najlepšie z nášho vzdelávania naprieč Slovenskom. Odborná porota brala do úvahy nielen to, aké výsledky na poli vzdelávania pedagógovia dosahujú. Zaujímalo ju tiež, akých ľudí zo svojich zverencov vychovávajú.

„Veľmi oceňujem, že mnohé učiteľky a učitelia reflektujú na duševné zdravie svojich žiačok a žiakov. Že svoje pedagogické pôsobenie vnímajú nielen ako intelektovú činnosť, ale aj na úrovni emocionálneho a osobnostného rozvoja svojich zverencov. Rozvoj mäkkých zručností ako empatia, komunikácia, spolupráca je totiž to, čo bude pre mladých ľudí do budúcnosti kľúčové,“ vraví za organizátora ocenenia Komenského inštitút CEEV Živica Zuzana Labašová.

„Opäť sa ukázalo, že v slovenských školách pôsobí množstvo inovatívnych a motivovaných učiteliek a učiteľov, ktorí majú záujem prezentovať svoju prácu. Vďaka tomu sa učiteľská profesia opäť bude môcť dostať do širšieho povedomia. Potrebujeme, aby sa o učiteľkách a učiteľoch viac hovorilo a aby dostali spoločenské uznanie. Pracujú v náročných podmienkach a často dostávajú slabú podporu. To treba zmeniť a možno sa to podarí aj vďaka tomu, keď sa práca učiteliek a učiteľov stane viac viditeľná,“ dopĺňa ju ďalší člen poroty, Michal Rehúš z Centra vzdelávacích analýz.

Odborná porota zložená z analytikov a pedagógov, ktorí sa dlhé roky venujú zlepšovaniu vzdelávacieho prostredia na Slovensku, vybrala spomedzi 149 prihlášok najskôr výnimočnú 30-ku pedagógov a teraz náročným procesom TOP 10-ku.

„Výber TOP10 je veľmi komplexný proces nakoľko aj výnimočné učiteľky a učitelia musia byť veľmi komplexné osobnosti so schopnosťou efektívne odovzdávať vedomosti, zároveň však by mali mať schopnosť viesť svojich žiakov aj hodnotovo a mať dostatok empatie a dobré komunikačné zručnosti na osobnostný posun žiakov. V neposlednom rade z nich musí vyžarovať nadšenie pre svoj predmet. Ide o veľké množstvo premenných, ale teší nás, že výber bol náročný, čo vypovedá o tom, že takýchto skvelých učiteliek a učiteľov máme na Slovensku mnoho,“ dodáva Zuzana Labašová.  

To, že výber bol naozaj náročný potvrdzuje i výskumník a pedagóg Martin Kuruc, ďalší člen poroty. „Výber finálnej desiatky sprevádzala dlhá diskusia. Nevyberalo sa ľahko. Osobne som prihliadal na potenciál prinášať zmenu, schopnosť brať svojich žiakov takých, akí sú, schopnosť reflexie a vedomý prístup k vlastnému učeniu. Inšpiratívnosť, otvorenosť a úprimnosť sú vlastnosti, ktoré by podľa mňa nemali chýbať TOP učiteľovi,“ vysvetľuje Martin Kuruc.

Ocenenie Učiteľ Slovenska sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ako aj Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Je licencovanou slovenskou verziou Global Teacher Prize, medzinárodného ocenenia, ktoré spája komunitu inšpiratívnych pedagógov z celého sveta.

„Po každom ročníku mám pocit, že toto boli určite tí najvýnimočnejší učitelia a učiteľky Slovenska. A každý nový rok som opäť v údive nad výnimočnosťou tých nových. To ma teší a preto v tomto ocenení vidím zmysel aj po 5 rokoch jeho existencie,“ uzatvára Zuzana Labašová.


Z TOP 10-ky teraz odborná porota vyberie laureáta ocenenia Učiteľ Slovenska, ako aj laureáta ocenenia Ceny Zastúpenia Európskej komisie. Hlasovať za svojho favorita bude aj verejnosť. Ten pedagóg alebo pedagogičky, ktorý získa najviac hlasov dostane Cenu verejnosti.


Ocenenie Učiteľ Slovenska môžeme organizovať vďaka  dlhoročnej podpore Nadačného fondu Slovak Telekom a Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Zoznam spomínanej TOP 10  nájdete tu: https://ucitelskaosobnost.sk/finalisti-vitazi/finalisti/


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?