fbpx

Kto sa stane Učiteľom Slovenska 2020?

3.ročník ocenenia Učiteľ Slovenska 2020 sa blíži do svojho veľkého finále

Učia inovatívne, učia inšpiratívne, učia s láskou, učia INAK. Aj preto sa stali finalistami 3. ročníka ocenenia Učiteľ Slovenska. Víťazom sa však stane iba jeden. Jeho alebo jej meno spoznáme v livestreame slávnostného odovzdávania už 21.1.2020.

Ocenenie Učiteľ Slovenska, ktoré realizuje Živica pod taktovkou svojho programu pre učiteľov Komenského inštitút, chce zviditeľniť pedagógov, ktorí dokážu svojich študentov nadchnúť pre svoj predmet a zároveň inšpirovať svojich kolegov. Záštitu nad ocenením prevzala pani prezidentka Zuzana Čaputová.

Už o niekoľko dní, 21.1.2020 o 16:30 si môžete v priamom prenose na  FB Učiteľ Slovenska pozrieť odovzdávanie cien v hlavnej kategórii, v kategórii Učiteľ na diaľku a bude udelená aj Cena verejnosti pre učiteľa, za ktorého hlasovala počas leta verejnosť.

Tento ročník ocenenia bol rovnako ako život celej spoločnosti ovplyvnený pandémiou, ktorá bola a je veľkou výzvou pre všetkých učiteľov, žiakov a ich rodičov. Všetci sa museli rýchlo prispôsobiť novým podmienkam online výučby, s ktorou sa mnohí predtým nestretli. Práve teraz viac než kedykoľvek predtým potrebuje široká verejnosť vidieť inšpiratívnych pedagógov, ktorí dokázali aj v týchto náročných časoch vzdelávať a viesť svojich žiakov napriek všetkým prekážkam. 

“Práve táto situácia ešte viac poukázala na to, akú dôležitú úlohu v živote spoločnosti zohrávajú pedagógovia, ktorí sa neboja výziev, inovácií a svojou prácou pomáhajú svojim kolegom na celom Slovensku. Toto ich úsilie ocenili rodičia i študenti rekordným počtom nominovaných učiteľov,” hovorí Zuzana Labašová, manažérka Komenského inštitútu.

Učiteľ Slovenska je súčasťou medzinárodného ocenenia pre najlepších učiteľov sveta Global Teacher Prize. Aký je príbeh víťaza svetového finále Global Teacher Prize, ktorého sme spoznali 3.12.2020?

Ranjitsinh Disale pochádza z Indie. Jeho prvé učiteľské kroky viedli do dievčenskej školy v marginalizovanej kmeňovej komunite. Bola to polorozpadnutá budova vklienená medzi chlievy a garáž. Vzdelávanie v komunite nebolo vnímané ako dôležité a svadby a tehotenstvá jeho študentiek v teenagerskom veku boli bežnou súčasťou ich životov. Ranjitsinh sa naučil miestny kmeňový jazyk, preložil doň učebnice a obohatil ich o QR kódy do ktorých vložil audio a video obsah, ktorý pomáhal študentkám počas dlhších absencií. Vďaka jeho vplyvu sa z tejto zapadnutej školy v osade stala v roku 2016 najlepšia škola v regióne, v ktorej 98% žiakov prosperovalo veľmi dobre. Odvtedy sa učebnice s QR kódmi rozšírili aj do iných škôl Indie. 

Aký príbeh bude mať slovenský učiteľ alebo učiteľka, ktorí získajú ocenenie Učiteľ Slovenska 2020? To sa dozvieme už 21. januára v livestreame zo slávnostného odovzdávania.


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?