fbpx

Magickí učitelia online – Inšpiratívne webináre pre učiteľov

Školy sú zatvorené, a tak skoro sa zrejme neotvoria. Obdobie, v ktorom sa práve nachádzame prináša mnohé výzvy. Jednou z nich je aj ako ďalej podporovať školské a životné návyky našich žiakov a študentov. Komenského inštitút chce učiteľom s touto neľahkou výzvou pomôcť. 

Prinášame vám sériu online webinárov určených pre učiteľskú verejnosť.

Autorka vizuálu: Noémi Ráczová

Webináre budú viesť účastníci a absolventi Komenského inštitútu a finalisti ocenenia Učiteľ Slovenska. Pozdieľajú s vami konkrétne nápady, ako pristupovať k vyučovaniu online, ako sa zamerať hlavne na žiaka a nezahltiť rodiča. 


Webináre budú streamované na našej facebookovej stránke: facebook.com/Komenskehoinstitut

Ponuka webinárov sa bude rozširovať v reakcii na vývin situácie. Registrácia nie je nutná, stačí ak sa v danú hodinu prihlásite na Facebook a otvoríte si našu facebookovú stránku. Tu sú zatiaľ ponúkané webináre (vždy so začiatkom o 17:00):

31.3. Rovesnícke príbehy pre jazyky a humanitné vedy. (lektorka: Katarína Petrisková)

1.4. Objavujme talenty a silné stránky našich žiakov. (lektorka: Ľuba Tomková)

2.4. Zmysluplný dejepis (nielen) v karanténe. (lektor: Michal Bohuš)

Zoznam zrealizovaných webinárov:

Záznamy zrealizovaných webinárov nájdete na našej facebookovej stránke v sekcii “Videá”.

26.3. Online ŽÚR alebo ako učiť žiakov 2. stupňa ZŠ z domu a nezblázniť sa. (lektor: Peter Humay)

25.3. Lenivý učiteľ: zmysluplné domáce a online vzdelávanie. (lektor: Robert Čapek)

24.3. Elektronický poznámkový zošit v triede, komunikácia s deťmi. (lektor: Peter Pallo)

23.3. Škola inak – ako učiť prvostupniarov online. (lektorka: Martina Štesková)


Ako môže vyzerať vyučovanie z domu? Inšpiráciu vám môže ponúknuť napríklad držiteľ ocenenia Učiteľ Slovenska, Peter Pallo.

Učíme sa z domu. Peter Pallo, Učiteľ Slovenska 2019

Organizačné informácie

Pre veľký záujem zo strany učiteľov sme sa rozhodli webináre streamovať naživo na našej facebookovej stránke. Každý webinár začína o 17:00 a bude trvať približne 60 minút. Webináre budú praktické a bude počas nich priestor na kladenie otázok v časti s komentármi pod videom. Všetky webináre si budete môcť pozrieť aj zo záznamu na tejto stránke nižšie alebo na facebookovej stránke Komenského inštitútu.

Tešíme sa na vás!


Katarína Petrisková

Rovesnícke príbehy pre jazyky a humanitné vedy

Veľa skvelých online vzdelávacích nástrojov existovalo už pred tým, ako sme sa zo dňa na deň ocitli v domácej karaténe. Jedným z nich je storiesthatmove.org. Obsahuje veľa výborného materiálu (metód, aktivít, videí) v rôznych jazykových mutáciách a môžete ho využívať ako „ready-to-use“ materiál, alebo si z neho povyberať len to, čo sa vám práve hodí. Storiesthatmove je síce hlavne vnímaný ako vzdelávací nástroj proti diskriminácii, ale po jeho preštudovaní vám začnú naskakovať nápady, ako ho využiť na svojich hodinách. Nezáleží na tom, či učíte angličtinu, alebo nemčinu, dejepis, etiku. Tento webinár je určený pre všetkých, ktorí učia jazyky a humanitné vedy.

Ľuba Tomková

Objavujme talenty a silné stránky našich žiakov

Teraz, keď sú žiaci doma, môžeme naše vyučovanie poňať rôznymi spôsobmi. Niekto rád píše, tvorí básne, maľuje, modeluje, navrhuje, alebo skicuje. Takto tvorivo sa dá spracovať akákoľvek téma, či už je to dejepis, literatúra, geografia alebo etika. Na tomto webinári sa budeme spoločne rozprávať o tom, ako sa dajú rôzne témy rôznorodo spracovať, pričom si žiaci sami vyberú spôsob, v ktorom sa cítia najpohodlnejšie a ide im najlepšie. Takýto spôsob učenia sa dá využiť na ktoromkoľvek predmete, a keďže dieťa robí aktivitu, v ktorej je dobré a baví ho, nepotrebuje pomoc rodičov.

Michal Bohuš

Škola inak – ako učiť prvostupniarov online

Počas webináru sa spoločne zamyslíme nad tým ako učiť zmysluplne, zároveň ľahko a tvorivo. Ako vytvoriť systém a harmonogram učenia, aby sme neskákali hore dole podľa podnetov, ktoré sa ku nám dostanú. Skúsime vytvoriť praktické nápady, ktoré môžeme použiť. Tiež budeme hovoriť o možnostiach využívania vzdelávacích programov, ale hlavne ako dať do tohto učenia pokoj a poriadok.


Martina Štesková

Zmysluplný dejepis (nielen) v karanténe

Vyučovanie dejepisu by nikdy nemalo byť o memorovaní faktov, udalostí a dátumov. Súčasná situácia nám síce v mnohom komplikuje život, ale zároveň môže byť príležitosťou skúsiť (nielen) dejepis učiť prakticky, zaujímavo a medzipredmetovo. Niekoľko tipov na aktivity a úlohy, ktoré môžete skúsiť aj na diaľku alebo v online priestore, vám predstavím vo svojom webinári.

Peter Pallo

Elektronický poznámkový zošit v triede, komunikácia s deťmi

Praktická ukážka, ako si zaviesť s deťmi elektronický poznámkový zošit, kde budú mať poznámky učiteľa, elektronické knihy, pracovné zošity, môžu si deti fotiť svoje úlohy a učiteľ ich môže odkontrolovať. Ukážeme si môj zošit triedy, aj ako si taký zošit v ONE Note pre triedu vytvoriť.

Robert Čapek

Lenivý učiteľ: zmysluplné domáce a online vzdelávanie

Napriek ťažkým podmienkam sa pravidlá pre kvalitné vzdelávanie nemenia. Učiteľ má v domácej výučbe svoje možnosti a spôsoby, ako takýto druh vzdelávania riadiť. Robert Čapek (Lenivý učiteľ) sa s vami podelí o myšlienky a praktické rady, ako dobre učiť aj na diaľku. Súčasťou interaktívneho livestreamu budú aj odpovede na vaše otázky.

Peter Humay

Online ŽÚR alebo ako učiť žiakov 2. stupňa ZŠ z domu a nezblázniť sa

Všetkým nám ide o tú istú vec, nestratiť u žiakov druhého stupňa ZŠ školské a životné návyky, udržať sa v pokojnom a zdravom móde, aby sme sa na na konci tohto príbehu nezbláznili a ustáli to. Žiaci, učitelia, rodičia. Budeme sa rozprávať o tom, koľko učiva a v akej forme je vhodné zadávať, aké typy domácich úloh sa odvedčili, ako dodržať psychohygienu žiakov v tomto ťažkom období a ako je vhodné podporiť rodičov pri organizovaní rodinného života a učenia sa doma.


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?