fbpx

Aj učitelia sú hrdinovia dnešných dní, nominujte ich na ocenenie Učiteľ Slovenska

Zavreté školy a vyučovanie v domácich podmienkach mnohým pomáha pochopiť, aká dôležitá a významná je práca učiteľov. Komenského inštitút preto vyzýva všetkých, aby pedagógov podporili nomináciou na cenu Učiteľ Slovenska. Ocenenie už tretí rok spája inšpiratívnych pedagógov, vyzdvihuje ich úsilie a zviditeľňuje to dobré v slovenskom školstve. Učiteľom, ktorí sa výnimočne dobre zhostili náročných podmienok vyučovania počas zatvorených škôl sa Komenského inštitút rozhodol tento rok udeliť aj výnimočné ocenenie v kategórii Učiteľ na diaľku.

Pre kolegov sú inšpiráciou, pre žiakov a študentov osobnosťami, ktoré im pomáhajú nachádzať si cestu ku vzdelávaniu. Snažia sa im odovzdávať nielen vedomosti, ale ich tiež viesť ku kritickému mysleniu. Takých pedagógov vyzdvihuje Komenského inštitút prostredníctvom ocenenia Učiteľ Slovenska. Už tretíkrát vyzýva všetkých, ktorým záleží na slovenskom školstve, aby dali vedieť o výnimočných učiteľoch a nominovali ich na toto ocenenie aj prostredníctvom videa Učení z neba nespadli, v ktorom na podporu učiteľov vystupujú mnohé známe osobnosti.

Ambasádori národnej ceny Učiteľ Slovenska 2020

,,Určite som stotožnený s tým, že nikto učený z neba nespadol. Vzdelávať by sme sa mali celý život a tí, ktorí nás k tomu vedú a motivujú, sú práve učitelia,“ povedal herec Juraj Kemka, ktorý sa stal tento rok ambasádorom ocenenia Učiteľ Slovenska spolu so svojou manželkou Adrianou, ale aj kolegami Annou Jakab Rakovskou, Adelou Vinczeovou, Jurajom Bačom, Róbertom Jakabom, Lukášom Latinákom a Marekom Majeským.

,,Učitelia sú mimoriadne dôležití, veď spolu s nami vychovávajú naše deti. Na nich záleží, či vyučovanie pre nich bude len povinnou jazdou, ktorú si pretrpia, alebo bude dobrodružstvom a objavovaním takým cenným do ďalšieho života,“ doplnila Wanda Adamík Hrycová, filmová producentka.

Lukáš Latinák, ambasádor národnej ceny Učiteľ Slovenska

Odštartoval 3. ročník Učiteľa Slovenska

Komenského inštitút ako jediný na Slovensku oceňuje pedagógov na základe odbornosti v súlade s medzinárodným formátom Global Teacher Prize, licenciu na organizovanie národného kola tohto ocenenia získal pred dvomi rokmi. V prvých dvoch ročníkoch bolo na cenu Učiteľ Slovenska nominovaných vyše 630 pedagógov, z toho 170 sa rozhodlo do projektu zapojiť. Komenského inštitútu sa doposiaľ podarilo predstaviť už 20 inšpiratívnych pedagógov základných a stredných škôl z rôznych kútov krajiny.

,,Každoročným udelením národnej ceny sa sieť inšpiratívnych pedagógov rozrastá. Od finalistov získavame spätnú väzbu, že o praktické príklady ako učiť lepšie, je aj v regiónoch záujem. Naša spolupráca s učiteľmi sa po jednom ročníku preto vôbec nekončí. Vytvorili sme Alumni program, v ktorom im dávame možnosť lektorovať, mentorovať, viesť workshopy, či vzdelávať sa na študijných pobytoch v zahraničí,“ konštatuje František Cimerman, koordinátor ceny Učiteľ Slovenska.

Na Slovensku máme učiteľov, ktorí sa snažia pre svojich žiakov a študentov urobiť maximum. Takých chce objaviť Komenského inštitút.

Udeľovanie učiteľských „Oscarov“ – Galavečer Učiteľ Slovenska 2018

Základ je prihlásiť a podeliť sa so svojimi pedagogickými skúsenosťami

Prihlásiť do ocenenia sa môžu učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch do 14. apríla 2020. Nominovať ich však môže aj široká verejnosť do 6. apríla 2020 na www.ucitelslovenska.sk.

,,Učiteľov samotná nominácia zvyčajne veľmi prekvapí a dojme. Veľa z nich sa nám zdôverilo, že je to vôbec prvýkrát, kto sa im za ich prácu rozhodol poďakovať,“ dopĺňa František Cimerman.

,,Toto ocenenie pozdvihuje status učiteľa. To, že sa hovorí o jeho práci. Konečne sa hovorí o našej práci s úctou a rešpektom. To je jeden z dôvodov, prečo by sa mali učitelia prihlásiť, aby sa v tomto dobre nastavenom trende pokračovalo,” reaguje Peter Pallo, Učiteľ Slovenska 2019 zo ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej.

Peter Pallo, ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga, Trstená

Novinka: ocenenie Učiteľ na diaľku

Slovenskí učitelia čelia v týchto dňoch výzve ako zvládnuť situáciu so šíriacim sa vírusom COVID-19. Mnohí musia improvizovať a experimentovať, aby sa dokázali spojiť so svojimi žiakmi a pokračovať  v ich vzdelávaní.

„Komenského inštitút má práve s improvizovaním a experimentovaním niekoľkoročné skúsenosti v rámci svojich programov inšpirujúcich k zmene. Chceli sme aj teraz flexibilne zareagovať na aktuálne dianie a v rámci Učiteľa Slovenska sme sa preto rozhodli odmeniť nasadenie učiteľov udelením výnimočnej ceny Učiteľ na diaľku,“ dopĺňa Ján Lenč, manažér Komenského inštitútu.

Prihlásiť sa alebo nominovať učiteľov, ktorí sa kreatívne a efektívne vysporiadali s učením z domu, bude možné od 26. marca 2020 do 31. mája 2020.


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?