fbpx

Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali

Ocenenie Učiteľ Slovenska, ktoré zastrešuje Komenského inštitút, sa snaží otvárať aj celospolo

Ako zvýšiť záujem žiakov o predmety? Čo dokáže upútať ich pozornosť, povzbudiť ich k aktivite a rozvíjať toľko skloňované kritické myslenie? Na nie ľahké otázky hľadajú pedagógovia dennodenne odpovede a aj preto Komenského inštitút realizuje už druhý ročník ocenenia Učiteľ Slovenska. Jeho cieľom je spájať pedagógov, aby si vymieňali skúsenosti a podelili sa o metódy, ktoré sa im na vyučovaní osvedčili a vďaka ktorým ich študenti dosahujú lepšie výsledky.

Ocenenie Učiteľ Slovenska je súčasťou medzinárodnej iniciatívy Global Teacher Prize, ktorá vznikla aj preto, aby sa zvýšilo povedomie o dôležitosti profesie pedagógov. Na druhej strane ponúka príležitosť učiteľom, aby dali vedieť o svojej práci a podelili sa o svoje skúsenosti s kolegami. Práve tento moment vyzdvihli aj finalisti prvého ročníka Učiteľa Slovenska.

,,Vďaka účasti v Učiteľovi Slovenska som sa presvedčil, že to, ako učím a pristupujem k žiakom, že to robím dobre. Zistil som, že sa dá robiť ešte oveľa viac a aj preto mám chuť na sebe ďalej pracovať,“ povedal Jaromír Flaškár, učiteľ geografie a biológie na Základnej škole Mládežnícka v Púchove.

Jaromír Flaškár, Púchov

,,Určite na každej jednej škole sú dobrí učitelia, ale stretla som sa aj s takou odozvou, že niektorí sú radšej v kúte, lebo sú zakríknutí inými kolegami, že sa boja ísť na ten povrch. Ale ja odporúčam a vyzývam tých, ktorí aj potajomky učia kreatívne, aby sa ozvali a prihlásili sa do Učiteľa Slovenska,“ doplnila Jana Karľová, učiteľka na Špeciálnej základnej škole v Humennom.

,,To je benefit tohto ocenenia, že sa prezentujú aktivity učiteľov, ktorým záleží na vzdelávaní žiakov. A pre nás je nesmierne dôležité, aby sme sa navzájom inšpirovali a motivovali. To je cesta, ako neupadnúť do stereotypu, ktorí neprospieva ani nám, ani našim študentom,“ hovorí Kornélia Lohyňová z Hotelovej akadémie Mikovíniho 1 v Bratislave.

Ocenenie Učiteľ Slovenska je tu už druhýkrát!

Prihlásiť do národného kola Global Teacher Prize sa môžu učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich však môže aj široká verejnosť, prihlášky sa dajú poslať do 28. apríla 2019. Víťaza 2. ročníka národného kola Učiteľ Slovenska organizátori vyhlásia vďaka podpore Slovenskej sporiteľne a Slovak Telekomu v októbri, čaká ho odmena 5. 000 euro a cesta na finále Global Teacher Prize 2020 do Dubaja.


Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?